Debian.org

Wszystko Off Topic
jantar
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwietnia 2014, 14:51

Debian.org

Post autor: jantar »

Przeglądałem jakiś czas temu strony z najpopularniejszymi dystrybucjami i wszystkie wyglądają ładnie, schludnie i nawet największy nieogar jest w stanie znaleźć to, czego szuka. Strony zachęcają do pobrania i przesiadki na nowy system.

Wchodzę na debiana i witki opadają, internetowy prl.

Monotonnie, nieintuicyjnie doklikać się do instalki, to wręcz sztuka. Owszem wybór architektur i sposobów pobierań jest pokaźny, co cieszy niejednego geeka, ale nie idzie tego jakoś pogodzić? Nawet zakładając, że nowi użytkownicy linuxa mają trzymać się z dala od debiana, z czym też nie do końca się zgadzam, to i tak gruba przesada.

Wiem, że ktoś inny administruje tą stroną, nie czepiam się nikogo tutejszego, ale nasuwa się pytanie - jaka idea stoi za trzymaniem takiej formy strony?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian.org

Post autor: dedito »

Jak słusznie zauważyłeś, pytanie nie do zarządzających tym forum.
Debian jest jedną z najstarszych wciąż rozwijanych dystrybucji (cytując za debian.org).
Do tego jak zauważyłeś wspiera mnóstwo architektur.
Kiedy inni mieli już graficzne instalatory Debian miał wciąż tekstowe.
Może właśnie ta masa wspieranych architektur i sposobów pobierań powoduje, że nie ma już mocy na zmianę silnika strony www i marketing.
Ale to tylko takie luźne dywagacje, bo i wątek jest luźny.

Teraz pytanie, czy taki np. Arch, który swoim instalatorem chyba wciąż jest w epoce kamienia łupanego, a mimo to jest ostatnio jedną z Najlepszych Dystrybucji (m.in. dzięki profesjonalnemu Wiki), czy jego strona zachęca do pobrania, czy jego instalator zachęca do instalowania?

Drugie pytanie czy dla Ciebie liczą się "wodotryski" na stronie, (och ach pobierz mnie), czy stabilność i wsparcie społeczności dystrybucji?

Może po prostu czasem lepiej poświęcić wysiłek na fundamenty systemu, niż jego opakowanie.
W końcu każdy ma ograniczone zasoby (nawet taki Debian) i musi nimi mądrze gospodarować.
Jeśli chcesz możesz się zgłosić i wesprzeć projekt Debiana w tym zakresie o którym piszesz.

A na koniec taki OpenSuse jest chyba przykładem dystrybucji, która spełnia Twoje założenia.
No ale ona ma komercyjne wsparcie.

No i nie zgadzam się, że doklikać się do obrazu Debiana to jakaś wielka sztuka.
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: Debian.org

Post autor: pawkrol »

Ale jak się doklikasz jaka radość i satysfakcja :D :D
zl23
Posty: 44
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 20:30

Re: Debian.org

Post autor: zl23 »

???

1.debian.org
Prawy górny róg - "Pobierz Debiana 8.7 Instalator sieciowy 32/64 bit PC" - gotowe 1 klik!
albo
"Jak zdobyć Debiana - CD/USB Iso image",
"Pobierz płyty CD/DVD przez HTTP/FTP"
"Oficjalne obrazy wydania stabilnego"

2. ubuntu.com
"Download"
"Ubuntu Desktop"
"16.04.2 Download"
"Help shape the future of Ubuntu - Not now, take me to the download"
Zaczął mi się pobierać Ubuntu 64 bitowy a ja chciałem 32 bitowy. Przerywam .
Wracam.
"Alternative downloads"
"Ubuntu 16.04.2 Desktop (32-bit) "

To jak to w końcu z tym klikaniem, kto lepszy?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Debian.org

Post autor: saturno »

jantar pisze: 22 lutego 2017, 18:46 Przeglądałem jakiś czas temu strony z najpopularniejszymi dystrybucjami i wszystkie wyglądają ładnie, schludnie i nawet największy nieogar jest w stanie znaleźć to, czego szuka. Strony zachęcają do pobrania i przesiadki na nowy system.
Teoretycznie prawdą jest to co piszesz,a w praktyce jedyną stroną otwierającą się bez problemów jest: debian.org

Chodzi mi zwłaszcza o otwieranie w starszych wersjach przeglądarek lub systemów operacyjnych.

Pisze zwłaszcza, bo nawet w nowych systemach i przeglądarkach można znaleźć ciekawe kwiatki!
Nie chcę pisać o strony jakich konkretnie dystrybucji chodzi, a opisze dwa przypadki:
- Strona tak ociężała, że Firefox nie jest w stanie jej załadować (system z 4 GB RAM)!
- Strona nie wyświetlająca prawidłowo przycisków do pobrania!
jantar
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwietnia 2014, 14:51

Re: Debian.org

Post autor: jantar »

Wiem, że nie chodzi o wodotryski, ale nie popadajmy też w skrajność z problemami z obsługą strony przez przeglądarki.
Ja nie mam problemów z odnalezieniem instalki, ale taki newbie bawił się np. ubuntu, poczytał o debianie, wchodzi na stronę i zastanawia się co to jest netinstall, polska nazwa instalator sieciowy - mam do dupy neta wolę pobrać iso, bo tak bezpieczniej. Fajnie jest torrent/http, sic! jaką mam wybrać architekturę? Pi##le zostaje przy ubuntu.
Strona archa też jest z poprzedniej epoki, ale sami przyznacie, że zakładki porządkują zawartość i nie ma się specjalnie czego czepiać, no chyba, że wspomnianych wodotrysków, których tam nie ma. I może właśnie to jest to, czego brakuje na stronie debiana - spójnego i przejrzystego menu, które porządkuje zawartość. Niby nie dużo, ale jednak.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian.org

Post autor: dedito »

Struktura strony Debiana może i nie jest zbyt szczęśliwie uporządkowana, ale nie będę porównywał bo nie mam do czego, bo jeszcze żadnej strony dystrybucji nie eksplorowałem tak jak Debiana.
Nie wiem tylko czemu używasz sic! w zdaniu:
jantar pisze: 23 lutego 2017, 18:06 Fajnie jest torrent/http, sic! jaką mam wybrać architekturę?
Pytanie drugie co to jest wg Ciebie spójne i przejrzyste menu?

Pewnie wolałbyś schemat w stylu:
About, Screenshoots, Documentation, Download, FAQ

Ja jakoś nie zwracałem szczególnej uwagi na układ stron i mnie on szczególnie nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Re: Debian.org

Post autor: mati75 »

Sugestie do strony można wysyłać na: debian-www@lists.debian.org

Tak poza tym w porównaniu do strony gentoo sprzed paru miesiący to i tak jest czytelna.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Debian.org

Post autor: Yampress »

Strona debian.org jest w starej formie graficznej (tekstowej)... Trzeba się trochę porozglądać, ale wszystko można znaleźć na pierwszej stronie, a nie gdzieś tam głęboko ukryte.

System nie afiszuje się zbędnymi wodotryskami (promocją poprzez kolorowe elementy piękne stronę www, przyciągającą wzrok). Skupiają się natomiast na tym co najważniejsze - na systemie.
Jest na tyle znany, że nie potrzeba mu dodatkowego PR. (wszystko co ładne i kolorowe lepiej się sprzeda).

Poza tym jak coś nie wiesz, zawsze można zapytać.
Forum DPL (debian.pl) nie prowadzi strony projektu systemu Debian http://debian.org.
Także sugestie zgłaszaj tak jak podał Mati75 wyżej. Choć w najbiższej przyszłości raczej nie licz na zmianę formy wyglądu strony projektu.
ODPOWIEDZ